MafiaBoy

Bolo to 7. februára roku 2000 keď MafiaBoy spustil sériu skriptov, ktoré spôsobili že globálne vyhľadávače Yahoo, eBay, CNN a E-Trade boli zahltené a tým vyradené z prevádzky. Týmto hackerským útokom bola spôsobená škoda cca 7,5 miliónov dolárov (odhady sa veľmi rôznia). MafiaBoy bolo krycie meno 16 ročného študenta strednej školy v Kanade (Montreal).
Zaujimavo opisuje túto udalosť Albert - László Barabási v knihe " V Pavučině sítí":


boy1 (13K)

Bol 7. február 2000 a pre internetového giganta Yahoo! to mohol byť skvelý deň. Miesto obvyklých niekoľko miliónov zákazníkov, ktorí každý deň navštívia tento internetový vyhľadávač, tlačilo sa tu naraz niekoľko miliárd. Po takom návale záujemcov by sa z firmy mala stať tá najlepšia investícia celej novej ekonomiky. Niečo tu však nehralo. Všetci prišli presne v ten istý okamih a nikto z nich sa neopytoval na ceny na burze ani nehľadal recept na orechový koláč. Miesto toho všetci posielali správu "I hear You" (počujem Ťa). Počítače v centrále Yahoo! v Santa Clare (Kalifornia) sa snažily odpovedať týmto vrieskajúcim duchom, zatiaľ čo milióny zákazníkov žiadajúcich názov filmu alebo letenku, museli čakať. Já som bol jedným z ních (Barabási).
Nemal som ani tušenie, že Yahoo! šalie námahou, ako sa snaží vyhovieť miliardám duchov. Tak tri minuty som vydržal čakať a potom som prešiel k vyhľadávaču, ktorý odpovedal ochotnejšie. Na druhý deň pokračovalo zahlcovanie u ďalších vládcov internetu. Boli paralyzované aj Excite, eBay, CNN a E-Trade. Skutočným zákazníkom s blýskavými kreditnými kartami dychtivým nakupovať nezostávalo nič iné, iba sa spokojiť s úlohou diváka.


boy5 (4K) boy3 (6K) Barabasi (11K)
Je prirodzene nemožné, aby miliardy skutočných užívateľov počítačov naraz zadávali požiadavku do svojho prehliadača Yahoo.com presne o 10 hod 20 minúte. Jednoducho, toľko počítačov neexistuje. Prvé agentúrne správy obviňovali z vyradenia najväčších centier elektronického obchodovania profesionálnych hackerov. Všetci boli jednotní v názore, že títo nebezpeční šialenci, fascinovaní problémom, ako prekabátiť dômyselné bezpečnostné systémy, sa zmocnili stoviek počítačov na školách, výskumných laboratóriách a kanceláriách a urobili z nich poslušných otrokov, opakujúcich na adresu Yahoo! to svoje "áno, počujem Ťa". Každú sekundu boli tieto prominentné webové stránky bombardované nesmiernym objemom dát, ktorý nedokázali zvládnuť. Masívny útok, typu odoprenia služby, akému bol ochromený Yahoo! vystavený, uviedol do pohybu rozsiahlu, mediálne pretriasanú medzinárodnú honbu na hackerov, ktorí za útokom stáli.
Následná operácia FBI k prekvapeniu neodhalila očakávanú kyberteroristickú organizáciu. Miesto toho sa agenti FBI ocitli v predmestskom byte istého kanadského stredoškoláka. Detektívi, odpočúvajúci internetové diskusné skupiny, počuli, ako tínedžeri žiadajú, aby im poradil, kam by mohli onedlho zas zaútočiť. Bol chytený, ako sa chvastá.
Pätnásťročný chlapec skrývajúci sa pod pseudonymom MafiaBoy úspešne zastavil prevádzku spoločnosti o hodnote miliárd dolárov, disponujúcej tými najlepšími bezpečnostnými expertmi na svete. Bol snáď niečo ako súčasný Dávid ktorý vyzbrojený domácky vyrobeným prakom zrazil MegaGoliáša informačného veku? Experti sa zhodujú v jednom: nešlo o dielo génia. Útoky boli vykonané nástrojmi, dostupnými každému na rôznych hackerských stránkach. Žarty, ktoré MafiaBoy na internetu trúsil, ukazujú, že išlo o vyloženého amatéra a lajdácke stopy, ktoré za sebou zanechával, doviedli políciu rovno ku dverám jeho rodičov. Úspech útoku spočíval v hrubej sile, veľkej odvahe a trocha dômyslu. Ale práve preto si musíme klásť otázku, ako mohla akcia tohoto tínedžera zraziť najväčšie korporácie svetovej ekonomiky? Ak obyčajný chlapec dokáže urobiť na internete spúšť, čo by mohla vykonať malá skupinka skúsených a zručných profesionálov? Nakoľko nás môžu ohroziť podobné útoky?
Zdroje:
  1. MafiaBoy
  2. Zahltenie siete (v angličtine)
  3. Útok odmietnutie služby (v angličtine)
  4. MafiaBoy (v angličtine)
  5. Hacker (v angličtine)
  6. Albert-László Barabási: Behálózva (kniha v maďarčine)
Výuka latinčiny

Stránka je v súlade s aktuálnymi normami.Valid HTML 4.01 Transitional

Domov

©  Klára Mrázová