Augusta Ada Byron Lovelace


Ada (11K)
Narodila sa 12. decembra 1815 v Londýne. Bola jedinou legitimnou dcérou básnika Georga Gordona Noela (lord Byron) a jeho manželky Annabelly Milbankovej. Tento manželský zväzok najznámejšieho romantika v Anglicku a jeho bohatej nevesty bol veľmi krátkodobý; Annabella opustila lorda Byrona keď mala Ada jeden mesiac a lord Byron svoju dcéru neuvidel už nikdy viac.
Rodina Annabelly bola veľmi bohatá a lady Byronová si mohla dovoliť pre svoju dcéru tých najlepších vychovávateľov. Lady Byronová mala rada matematiku a chcela o matematiku vzbudiť záujem aj u svojej dcéry. Preto požiadala domáceho učiteľa pána Williama Frenda aby Adu učil. Ada sa už v mladosti zoznámila s anglickým matematikom, Charlesom Babbageom, ktorý v tej dobe sformuloval princípy počítača - "diferenciálneho stroja" a neskôr princípy "analytického stroja". Ada bola pánom Babbageom a jeho ideami fascinovaná. V roku 1836 sa vydala za Williama Kinga (neskôr, keď sa stal členom hornej snemovne - gróf (Earl) Lovelace) a mali spolu 3 deti. Ada - teraz už lady Lovelaceova - túžila sa vrátiť späť k svojim matematickým štúdiám. Jej manžel i jej matka ju podporovali v týchto jej snahách - jej manžel sa staral o jej vidiecke majetky a jej matka sa ujala výchovy jej detí. Ada odišla do Londýna, kde študovala u matematika Augusta de Morgana, profesora Londýnskej univerzity.Keď v r. 1842 bol publikovaný popis Babbageovho "analytického stroja" talianskym inžinierom (neskôr generálom a štátnikom) Federicom Luigim, grófom Menabrea (vo francúzštine), požiadali o preklad lady Lovelaceovú, keďže ovládala dobre francúzštinu i matematiku.Napriek tomu, že v tej dobe zdravie lady Lovelaceovej sa už veľmi zhoršilo, nadchla sa touto možnosťou a nielenže preložila článok, ale v dodatkoch vyzdvihla prednosti "analytického stroja" používajúceho dierne štítky (nápad bol prevzatý z Francúzska, kde vzory látok tkaných na tkáčskych stavoch, boli riadené diernou páskou), pred "diferenciálnym strojom" a dokonca vytvorila aj programy pre "analytický stroj". Preklad a originálne myšlienky lady Lovelaceovej boli publikované v auguste r. 1843. Ironicky, krátko po tomto významnom príspevku jej život sa začal rozpadať - prepadla hráčskej vášni a dostala rodinu do dlhov. Zomrela na rakovinu 27. novembra 1852.
Vyše sto rokov sa zabudlo na túto vynikajúcu matematičku, jej práce boli znovu objavené v r. 1954. Programovací jazyk ADA (1974) bol pomenovaný podľa nej a na jej počesť. Conceiving Ada (Počatie Ady) "Keď som sa prvý raz dozvedela o Ade Byron Kingovej, grofky Lovelace, okamžite som vedela, že musím o nej urobiť film. Táto odvážna a skvelá žena viktoriánskej éry donedávna ešte nepovšimnutá, dynamicky ovplivnila nielen môj vlastný život, ale aj smerovanie dvadsiateho storočia“, povedala režiérka filmu Lynn Hershman Leeson. Film je o počítačovom géniu Emmy Coer-ovej. Emmy fanaticky hľadá možnosť preniknúť do minulosti, pomocou genetickej informácie. Podarí sa jej dostať sa do sveta Ady Lovelace, ktorá prvá prišla s myšlienkou "počítačového jazyka" a ktorej, pretože žila v 19. storočí sa nepodarilo tieto myšlienky uskutočniť. Emmy má plán anulovať smrť a minulosť použijúc svoju vlastnú DNA ako sprostredkovateľa komunikácie do minulosti a vyvolá Adu do prítomnosti...
AdaFilm (4K)
Zdroje:
  1. www-history.mcs.st-andrews.ac.uk
  2. Conte_Menabrea
  3. www.sdsc.edu
  4. en.wikipedia.org
  5. O filme
Domov

Valid HTML 4.01 Transitional
Stránka je v súlade s aktuálnymi normami.


Výuka latinčiny
©  Klára Mrázová